Ден 16
16/02/2018

Појадок

Тост со јајца

Две тврдо варени јајца. Едно парче интегрален тост леб. 180 грама Balans+ кисело млеко

1 голема шолја кафе со 50 мл. Light млеко

 

Ручек

Говедско со зеленчук

На скара испечете 100 грама говедски бифтек и сервирајте го заедно со по половина шолја исечкан кромид, блага пиперка и печурки прелиени со две лажици маслиново масло и едно чешне истолчен лук.

Додадете два помали варени компири со една лажица исечкан магдонос.

1 шолја билен чај или вода.

 

Вечера

Интегрално лепче со хумус

Пресечете едно интегрално лепче на пола и намачкајте го со половина чашка хумус. Додадете половина марула исечкана на ленти и две парчиња исечкан домат. Зачинете со половина шолја изрендана краставица, четири исечкани ливчиња нане и една лажица Balans+ кисело млеко.

1 шолја чај од камилица

 

Коментари