Ден 28
28/02/2018

Појадок

Интегрален ѓеврек со чадено пилешко

Исечете по средина еден интегрален ѓеврек и намачкајте го со крем сирење со ниска масленост. Додадете 30 грама тенко исечкано чадено пилешко и по 2 тенко исечкани парчиња домат и краставица. Изматете во посебен сад една лажица маслиново масло, една лажица свежо исечкан копар и половина лажица црвен вински оцет. Со добиената смеса зачинете ја средината со која го пополнивте ѓеврекот.

Со појадокот испијте и еден Balans+ од 250гр.

Ручек

Сендвич со мисиркино месо

Пропржете 100 грама мисиркино месо и сервирајте во интегрално лепче за сендвич заедно со две парчиња ананас и два големи листа марула. Додадете 4 помали моркови и 2 парчиња целер.

1 шолја билен чај или вода.

Вечера

Модар патлиџан со пармезан

Во тавче на една лажица маслиново масло пропржете 4 парчиња исечкан модар патлиџан (на кришки) додека модриот патлиџан не омекне. Префрлете го во плиток сад заедно со половина чашка сос за маринирање и 30 грама исечкана моцарела. Печете додека патлиџанот не набабри, а сирењето не почне да се топи.

1 шолја билен чај или вода.

Коментари