Цреши за добар сон
01/06/2016

Црешите се природен извор на мелатонин, хормон кој го поттикнува сонот.

Истражување од 2014-та година покажало дека консумирањето на сок од цреши двапати на ден, во текот на две недели, го продолжува времето на спиење кај старите луѓе за цели 90 минути.

Почнува сезоната на ова вкусно овошје, па ако имате проблеми со сонот, јадете цреши редовно или едноставно направете си некое интересно смуди.

Коментари