Лесна супа од црн грав и доматна салса
13/06/2018

Во блендер измешајте го гравот, бујонот, салсата и кимот. Блендајте додека смесата не стане еднолична.

Загрејте ја мешавината во тавче на среден оган додека не се загрее убаво.

Послужете во длабоки чинии, додадете по една лажица кисела павлака, и додадете го исечканиот млад кромид.

Состојки:

  • 2 конзерви црн грав, исцеден и измиен
  • 1 1/2 шолји зеленчуков бујон
  • 1 шолја доматна салса
  • 1 кафена лажичка измелен ким
  • 4 супени лажици кисела павлака
  • 2 супени лажици исечкан млад кромид
20
мин.
Коментари