Летна маска за освежување на лицето
22/05/2017

Летото ја мрси кожата на лицето и ги отвора порите, со што вашето лице изгледа изморено. Jаготките содржат салицилна киселина, а сокот од лимон ги затвора порите и со тоа кожата на лицето се затегнува.

За припрема на оваа летна маска за лице ви се потребни следните состојки:

–  пире од јагоди
– 2 лажици сок од лимон
– 1лажица Баланс+
– 1 лажица мед

Ги пасирате сите состојки заедно, но не користете миксер, за да остане структрата кремаста. Нанесете рамномерно на лицето и оставете го да отстои додека не се исуши. Се мие со ладна вода.