n Кремасто парфе со калинка и чиа - Balansplus.mk
Кремасто парфе со калинка и чиа
01/06/2016

Чиа семињата создаваат гел кога се потопени во течност кој личи на пудинг и е богат со протеини. Иако пудингот од чиа е многу популарно јадење, особено е вкусно кога ќе додадете уште една текстура како Фит крем јогуртот.

Состојки:
  • 1/4 шолја сок од калинка
  • 2 лажички чиа семиња
  • 1 чаша Фит крем јогурт
  • 2 лажици сецкани ф`стаци
  • 2 лажици семки од калинка
15
мин.
екстра лесна
Припрема:
Помешајте го сокот од калинка и чиа семињата во мал сад и оставете го во фрижидер за време на ноќта. Ставајте слој од чиа мешавината и слој крем јогурт, додадете ф`стаци и семки од калинка.