n Тропското овошје што е природен инсулин - Balansplus.mk
Тропското овошје што е природен инсулин
28/06/2016

Тропското овошје карела го намалува нивото на шеќер во крвта, а сокот делува против вируси, ги чисти цревата од микроорганизми и помага во слабеење.

Карелата традиционално се користи за готвење и медицина кај азиските народи, во Африка и Јужна Америка, и е една од ретките билки што е признаена од медицината за лековитите својства.

Ја нарекуваат и горчлива диња, а откриена е во Индија. Посебно е популарна кај Јапонците од Окинава, кои се познати по долговечноста.

Содржи малку калории, а незрелите плодови се ризница на различни витамини, калиум, фосфор, магнезиум, цинк, манган, фолати, влакна и други корисни состојки.

Освен тоа, го чисти организмот од токсини и лечи псоријаза, но и го олеснува дишењето.

Коментари